"Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (ďalej len "SIS") Ladislav Pittner odmietol poskytovať informácie podpredsedovi Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len "NR SR") Bélovi Bugárovi pretože podľa neho na ne má nárok iba riadne zvolený predseda NR SR. B. Bugár sa obrátil na predsedu vlády a predsedu Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky Mikuláša Dzurindu, aby vyriešil vzniknutý spor." (SME 27. 3. 2006)
"Pavol Hrušovský poveril podpredsedu NR SR a lídra SMK Bélu Bugára vykonávaním všetkých ústavných a zákonných kompetencií, ktoré môže vykonávať šéf zákonodarného zboru. Patrí medzi ne podpisovanie ústavných zákonov, vyhlasovanie prezidentských, parlamentných volieb a volieb do samospráv, či vyhlasovanie referenda. Podľa ústavného právnika Ladislava Orosza preberie Hrušovského zástupca všetky jeho kompetencie bez obmedzenia." (http://www.nrsr.sk/main.aspx?sid=predseda/tlacove)
M. Dzurinda sa pre televíziu Markíza vyjadril, že "nie je najmenší dôvod, aby p. Bugár nepoznal všetko, čo nám dáva SIS." (SME 27. 3. 2006)
Národná rada Slovenskej republiky svojim uznesením č. 14 zo dňa 15. 10. 2002 podľa čl. 90 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a podľa § 15 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov v tajnom hlasovaní zvolila za podpredsedov Národnej rady Slovenskej republiky Bélu Bugára (SMK - MKP), Zuzanu Martinákovú (SDKÚ), Pavla Ruska (ANO) a Viliama Vetešku (HZDS). http://www.nrsr.sk/main.aspx?sid=schodze/uznesenia
NR SR svojím uznesením č. 2119 z 8. februára 2006 vzala na vedomie vzdanie sa funkcie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky poslanca Pavla Hrušovského, ktorý to oznámil na 56. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky dňa 7. februára 2006. Zároveň NR SR vzala na vedomie, že výkonom právomocí predsedu Národnej rady Slovenskej republiky bol podľa čl. 90 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a § 44 písm. b) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov poverený podpredseda Národnej rady Béla Bugár. Uznesenie je podpísané jeho menom so značkou v.z. (teda v zastúpení) a uvedením funkcie predseda NR SR. http://www.nrsr.sk/main.aspx?sid=schodze/uznesenia
B. Bugár teda podpisuje uznesenia NR SR nie ako "podpredseda poverený výkonom funkcií predsedu" ale ako "zastupujúci predseda."
"Predsedu NR SR volí a odvoláva v tajnom hlasovaní NR SR nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Predseda je zodpovedný len NR SR. Predseda zvoláva a riadi schôdze NR SR, podpisuje ústavu, ústavné zákon a zákony, prijíma sľub poslancov NR SR, vylasuje voľby do NR SR, voľbu prezidenta SR a voľby do orgánov územnej samosprávy, vyhlasuje ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta SR, vykonáva ďalšie úlohy, ak tak ustanoví zákon. Predseda ostáva vo funkcii aj po uplynutí volebného obdobia, kým si NR SR nezvolí nového predsedu" (Čl. 89 ods. 1 a 2, písm. a,b,c,d,e a f; a ods. 3 Ústavy SR).
"Predsedu NR SR zastupujú podpredsedovia. Tajným hlasovaním ich volí a odvoláva NR SR nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Podpredseda NR SR je zodpovedný NR SR a zostáva vo svojej funkcii spolu s predsedom aj po uplynutí volebného obdobia." (Čl. 90 ods. 1 a 2 Ústavy SR).
"NR SR vykonáva svoju pôsobnosť aj tým, že volí a odvoláva predsedu NR SR a podpredsedov NR SR" (§ 2 ods. 3 písm. a) zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku NR SR v znení neskorších predpisov)
"Predseda NR SR okrem iného zastupuje NR SR navonok, podpisuje uznesenia NR SR a ako predseda NR SR v predchádzajúcom volebnom období prijíma sľub poslancov zvolených v novom volebnom období ako aj poslancov ujímajúcich sa funkcie počas volebného obdobia (§ 4 ods. 1 a 2; a § 43 zákona č. 350/1996 Z. z.)
"Podpredsedovia NR SR riadia a organizujú úseky činnosti NR SR podľa poverenia predsedom, zastupujú predsedu v určenom poradí a v plnení jeho úloh, ktorými ich poverí." (§ 44 písm. a) a b) zákona č. 350/996 Z. z.)
Komentáre